Etiketter:

Moab is my washpotPå förekommen anledning (twitterdiskussion mellan mig och Bokbabbel /@jeslunds i lördags) känner jag mig manad att skriva detta inlägg.

Konstaterande nr 1: Jag älskar Stephen Fry. Egentligen lite oklart varför men jag tror att det har mest med Svarte orm och den där Wildefilmen att göra.

Konstaterande nr 2: Stephen Fry är engelsk. Väldigt engelsk.

Konstaterande nr 3: När man reser till England för första gången och vill göra det allra mesta av upplevelsen är det svårt att tänka sig något mer engelskt och således passande att läsa under flygresan än just Stephen Fry.

Konstaterande nr 4: Att flyga är lite lätt obehagligt.

Konstaterande nr 5: Att flyga är lite lätt obehagligt gånger hundra när det blåser upp till snöstorm.

Konstaterande nr 6: När det blir lite lätt obehagligt gånger hundra(tusen) lägger man, efter några minuters krampaktiga försök att koncentrera sig på boken, gärna bort boken man håller hårt i handen och koncentrerar sig på djupandning och döden istället.

Konstaterande nr 7: Det är då lätt hänt att boken, när man sedan blir insnöad i London och knappt hinner hem till jul med barnen, laddas med traumatiska minnen och återställs oläst i bokhyllan.

Konstaterande 8: Efter ett och ett halvt år kanske det är dags att trotsa de hemska flygreseminnena och ge boken en ny chans. Eller, törs man det?

Based on a true story.