Flera av deltagarna i Austendagen förespråkade titting på The Lizzie Bennet diaries… Och jag tittade förstås. 100 avsnitt på tre kvällar och en dag (jag har varit sjuk, och så är jag lite manisk).
Egentligen har jag inte mycket att tillägga till Tystnads text. Men ändå. Ni förstår ju själva att jag gillar det, hallå! 100 avsnitt på mindre än en vecka… Jag är särskilt förtjust i att skaparna valt att lyfta systerskapet och vänskapen och låta kärleksdramat Lizzie/Darcy hamna i bakgrunden under delar av serien. Att det sen är mestadels kvinnor som kommer till tals och att de är sinsemellan väldigt olika men likväl älskar varandra är också fint. Och att ingen av dem eftersträvar äktenskap, de riktigt stora övervägningarna handlar faktiskt om vänskap, jobb och utbildning. En riktigt snygg adaption som lyckas knyta originaltexten på ett trovärdigt sätt till idag är det hur som helst. Se den, och berätta sen vad ni tycker!
Oj, vad Lizzi Bennet diariers känns som en måste nu!
🙂
Åh jag älskar Lizzie Bennet! Håller med dig om allt du säger, de har verkligen lyckats modernisera den på ett bra sätt. Låta alla viktiga händelser vara med men kanske inte på samma sätt som i boken. Fantastiskt bra! 🙂
Riktigt skickligt faktiskt!
Jag och sambon tittade igenom alla 100 på 2dygn. Han som inte gillat någon annan film eller tv-serie om Pride and prejudice.
Jag älskade serien. Den är så smart gjord och alla borde se den.:)
Imponerande intensivtittning! Håller med, alla borde se 🙂
Yey, alla 100 avsnitt! Men då har du kanske Lydias vloggar, Gigi Darcys vloggar och Q&A-avsnitten kvar? Lyxdu! 🙂
Japp, allt det kvar 😉
Tack för påminnelsen – måste spana in.
Ja, spana!
Åh, det måste jag kolla in. Hur kan jag ha missat det! Tack för tips.
Om du gillar Stolthet och fördom måste du absolut testa!
Känns väldigt bra att jag inspirerade flera personer till att titta. 😉
Tack igen!