Det här mina vänner är sommarläsning det, eller förkylningsläsning, eller höstläsning, eller något. Kort sagt Maisie Dobbs är sån där läsning som lämpar sig särskilt bra när en inte riktigt orkar annat. Ren avslappningsläsning.
Året är 1929 och Maisie Dobbs har precis öppnat en detektivbyrå i London. Historisk tid, London, självständigt kvinna – vad gillas inte med det? Te och scones-mys alltså men också en rätt sorgesam gåta i centrum. Maisie Dobbs känns fint balanserad men jag föredra berättelserna om Maisies vardagsbestyr framför själva gåtan.
Jag kommer säkerligen läsa fler böcker i serien, ganska troligt som bot under något förfärligt anfall av läströtthet.
Maisie Dobbs av Jaqueline Winspeare. Norstedts
Den här låter helt perfekt för mig nu! Tack för tipset!
Kul, hoppas du gillar!
Åh, jag älskar Maisie Dobbs! Har läst alla som getts ut på svenska, och tycker hon är en alldeles förträfflig bekantskap. Miljön, det att hon är så himla duktig på allt hon gör, och…ja, MILJÖN.
Miljön är ju fantastisk, det mysiga i att få gå på Londons gator med Maisie…
Har läst den om Maisie, och köpt på mig andra, det är verkligen mysig läsning 🙂
Mysig var ordet 🙂
Läste Maisie Dobbs men fastnade inte. Jag hade nog för höga förväntningar. Uppföljaren finns nånstans här hemma.
Så är det ofta, jag hade inga förväntningar alls och det är ju ofta bästa vägen in.